שני סוגי אהבה

שני סוגי אהבה

שני סוגים של אהבה בחיינו.

יש אהבה מהרחם. הורה, מטבעו, אוהב ילד. אחים, מלידה, קשורים זה לזה. האהבה באה במקום הראשון; התנאים אינם אלא מחשבה שלאחר מכן.

נכון, הלהבה עלולה לבעור בשקט. הם עצמם אולי אפילו לא מכירים באהבתם זה לזה. אבל זה בוודאי נשרף, ללא הפרעה. הוא עשוי להבהב, אפילו להתחבא בתוך הגחלים, אבל הוא שם, תמיד.

זו הסיבה שאתה לא יכול להתגרש מהוריך, מהאחים שלך, או מהילד שלך. כי עם האהבה הזו התעברה, ואיתה נולדת. ולפיכך אין בידיך לכבות.

ואז יש את האהבה בין בעל ואישה. זה נולד הרבה אחרי שהאיש והאישה האלה נולדו. ולפיכך, לא משנה כמה הלהבה בוהקת ועוצמתה, ישנם תנאים שבהם היא יכולה להיקרע מהפתילייה ולהיעלם כלא הייתה.

לכן התורה מספרת לנו על נישואין תחילה בהקשר של גירושין. התורה לא אומרת לנו "ככה מתחתנים - ואם חייבים, ככה מתגרשים". במקום זאת, הוא אומר, "אם אתה מתחתן, אבל אז צריך להתגרש, כך זה ייעשה." גם בתלמוד מסכת הגירושין קודמת למסכת הנישואין.

כי, כדי לשמור על נישואים ביחד, אתה צריך לדעת שגם אם הלהבה תחזיק היום חזק בפתיל ותזנק ותפצח, מחר היא עלולה להתיר את הקשר שלה ולהיעלם. בכל יום מחדש יש לחזק את הקשר הזה, ולהאכיל את הלהבה, ללבות ולשמור.

כן, יש מקרים שבהם אתה חייב לברוח מאהבה, שאפילו התורה אומרת לך שצריך לשבור את הפתילה הזו, קשר הנישואין הזה ניתק.

אבל כל עוד התנאים הקיצוניים האלה לא מולאו, החזיקו חזק בלהבה הזו. גם אם אינך יכול למצוא את החום שלו יותר, אתה עדיין מחזיק בזיכרון של אותה אהבה. פעלו באהבה, דברו באהבה, חשבו כיצד האהבה הזו נוצרה לראשונה, וחיו מחדש את האהבה הזו. מגן עליו בכל סערה, שמור עליו בוער גם כשהשמן הוא רק סרט דק שמצפה את אגן המנורה. ואז, בוודאי אבל בהדרגה, הלהבה תבער עמוק בפנים עד שתגיע לעצם הנשמה שלך. ושם היא תעיר עוד אהבה, אהבה שמעולם לא מתה, קבועה כמו זו של אח ואחות, אבל בעוצמה לוהטת של בעל ואישה.

וכך אמר אברהם לשרה: "תגידי את אחותי". כך שהם נקשרו יחד בקשר מהותי, קשר של נשמות שאי אפשר לשבור.

הנשמות שלהם אח ואחות - ובכל זאת קרובים יותר. אם הם יכולים לחזור למקום הזה של אחדות, סוג חדש של אהבה תופיע. אהבה ללא תנאים.

כי למען האמת, נשמותיהם של בעל ואישה הן אח ואחות - ובכל זאת קרובות יותר. לפני שהם נכנסו לעולם הזה, הם היו יצור יחיד. רק כשהם ירדו להשקיע את עצמם בתוך גוף, הם התחלקו. אם הם יכולים להתמיד במסעם עד שהם יחזרו למקום האחדות הזה, סוג חדש של אהבה תצוץ. אהבה ללא תנאים.

מהי אהבה ללא תנאי? זה לא אומר שאין גבולות, שהכל בסדר ואין לפתור שום דבר. אהבה דורשת דלק; אהבה דורשת מפלט מרוח וסערה כדי שהיא תוכל לשרוף. אהבה ללא תנאי פירושה פשוט שלא משנה מה, הכל ניתן לפתרון. זה אומר שבבסיס אנחנו עדיין אחד, אז עכשיו בואו נהיה אחד גם בפריפריה.

כמו מים שקטים משקפים את הפנים המביטות בהם, כך לבו של אדם אחד משקף את לבו של האחר. הראה אהבה ללא תנאי, ובסופו של דבר תקבל את אותו הדבר. "כמים הפנים לפנים כן לב האדם לאדם" (מ''ג משלי כז: יט)