הקשר הנצחי

הקשר הנצחי

נישואין כברית

צעיר, שנפרד מאשתו ומילדו, לא יכול היה להחליט אם הוא צריך להתגרש או לנסות להתפייס. הוא שאל את הרב מה לעשות. הרב שאל אותו: "האם יש לך רגשות אהבה לאשתך כמו שהיית כשהתחתנת לראשונה?" בלי הרבה מחשבה ענה הבעל המנוכר: "אני לא חושב". "במקרה כזה", הנחה איש המקצוע, "תסיים את ההפסקה ועזוב אותה לתמיד".

האם זה נכון שנישואים צריכים להישען על רגשות רגעיים של נוחות או אהבה? או שיש משהו אחר שחשוב יותר? הבה נבחן לעומק.

עבור רוב הנשואים הטריים, הרגשת קרבה זה לזה היא קלה יחסית במהלך החודשים הראשונים ואפילו שנות הנישואים. רגשות נעורים יכולים להיות אופוריים ויצרו באופן טבעי גישה שמקבלת יותר את הייחודיות של בן הזוג או את הכשלים הנתפסים. כמו שאומרים, "אהבה היא עיוורת". אלוקים הפך את הרגשות העוצמתיים הללו לחלק טבעי ממערכת יחסים צעירה כדי לעזור לזוגיות החדשה, להקים משפחה ולהישאר ביחד. כל זה הכנה ללחצים המשפחתיים העתידיים של גידול ילדים, פרנסה, בעיות בלתי צפויות, הזדקנות וכו'.

היהדות מלמדת על ברית, מערכת יחסים מתמשכת, בין העם היהודי לאלוקים. הקשר הזה מושווה לשני חברים שכל כך מחויבים זה לזה, עד ששניהם מסכימים לדאוג תמיד אחד לשני ללא קשר למה שקורה לכל אחד מהם בנפרד או לרגשות שהם עלולים לחוש אחר כך לגבי מערכת היחסים שלהם. אז שני החברים האלה יוצרים ברית. הברית הזו קיימת מעבר להיגיון ולהיגיון - ובדיוק בגלל זה היא נצחית ומתמשכת. "ברית" זו היא מערכת היחסים הנצחית בין ה' לעם היהודי. זוהי אכפתיות זה לזה שאינה מבוססת על הדדיות, אלא היא מבוססת על מחויבות.

נישואים מוצלחים מוחזקים גם יחד על ידי ברית. ה"ברית" הזו היא מחויבות זוגית נצחית, הבטחה, לעולם לא לוותר כשדברים הופכים לקשים ולנסות ללא הרף לתקן את כל הבעיות שיש בזוגיות. בנישואים בריאים, זוהי חוכמת הבגרות, הנחוצה כאשר רגשות משיכה צעירים מוקדמים מתפוגגים בסופו של דבר, באופן בלתי נמנע. הברית הזו בין בעל ואישה היא מה שמגן על ילדיהם מהאימה והכאב של הגירושין ומהסיכון להתבגר ללא תועלת של שני ההורים שידריכו אותם ויגנו עליהם.

ישנם מקרים נדירים בהם יש צורך בגירושין. היהדות מכירה בכך ומספקת את הגט, דרך "כשרה" לפירוק הנישואין. אולם בימים אלה, תחת חדירתם של ערכים חילוניים המדגישים את ההנאה האישית והאוטונומיה, חלק מהמשפחות היהודיות מוותרות בקלות רבה מדי, ולמרבה הצער, בעזרת כמה אנשי מקצוע בעלי כוונות טובות.

ברית בין בעל ואישה היא תחושה רוחנית חזקה שמחליפה כל אכזבה פיזית או רגשית. התנהגויות אכפתיות בהחלט גורמות לנו להרגיש טוב, והן חיוניות לבריאות של כל מערכת יחסים. כשבן הזוג שלנו נותן לנו את מה שאנחנו רוצים, אנחנו מרגישים טוב. זה מספק את האגו שלנו ומחזק את ההערכה העצמית שלנו. עם זאת, זה לא צריך להיות הסיבה היחידה להישאר בנישואים.